Język niemiecki_mniejsz_lekcja2

Guten Morgen! Guten Tag!

Dzisiaj zajmiemy się czasownikiem modalnym können.

Zaczynamy od filmiku poniżej. Proszę zobaczyć go do czasu 2:54.

Oglądając go zwracamy uwagę na czasownik. Na którym miejscu w zdaniu się znajduje, czy jest odmieniony?

Czy odkryliście coś?

Czasownik modalny können – O co tu chodzi?

Czasownik KÖNNEN to czasownik z grupy czasowników modalnych. Oznacza “móc, umieć , potrafić”. Określa jakąś umiejętność, zdolność lub (w zaprzeczeniu) niezdolność zrobienia czegoś, wskazuje na jakąś możliwość. Odmienia się tak, jak czasowniki modalne – 1. i  3. osoba l.poj. są takie same.

Ale o co chodzi z czasownikami modalnymi?

Wyjaśnienie znajdziecie w tym filmiku. Oglądamy go do czasu 1:56.

Najważniejsze, co zapamiętujemy:

Czasownik modalny odmieniamy przez osoby. Traktujemy go tak jak zawsze wszystkie czasowniki, czyli jest na 2. miejscu w zdaniu oznajmującym itd. (Pamiętacie lekcję o ślubie, wodzireju…).

Jeżeli nasz czasownik modalny łączy się z innym czasownikiem, to wtedy ten drugi znajduje się na końcu zdania w bezokoliczniku ( czyli nie odmieniamy go!).

Jetzt Zeit zum Üben! – czyli ćwiczenia

Macie tam do rozwiązania 2 zadania: 2 i 3 na stronie 40. Polecam zajrzeć do podręcznika na stronę 46 i 47 ( w razie problemów) do przerobionego już na lekcjach materiału.

W razie problemów lub wątpliwości piszcie do mnie na e-dziennik lub na mój adres mailowy aajblaszczyk@gmail.com. W tytule wiadomości proszę wpisywać klasę oraz imię i nazwisko + numer lekcji, o której chcecie porozmawiać.

Pozdrawiam Was serdecznie i życzę miłej pracy!

Auf Wiedersehen!