Konkurs Gwary 2018

11 grudnia 2018r. w Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 3 w Tarnowskich Górach odbył się XIX Międzyszkolny Konkurs Gwary Śląskiej „ Po naszymu…pogodomy, pośpiywomy”  Konkurs był skierowany do  uczniów klas I-III i IV–VIII.

Występ artystyczny mógł mieć dowolną formę: skeczu, piosenki, monologu czy krótkiej scenki teatralnej.
       Głównym celem konkursu było integrowanie środowisk szkolnych, kultywowanie śląskich tradycji oraz zainteresowanie dzieci literaturą regionu i pięknem naszej gwary.  Konkurs od lat cieszy się dużym zainteresowaniem.

Na wstępie dyrektor zespołu pani Monika Dolnicka- Celary serdecznie powitała uczestników konkursu i przybyłych gości. W komisji zasiedli: Naczelnik Wydziału Edukacji, Sportu i Zdrowia p. Alina Konopka,  redaktor radia SILESJA p. Andrzej Miś, metodyczka edukacji wczesnoszkolnej p. Marzena Langner oraz p. Krystyna Sieprawska nauczycielka ze szkoły w Kopienicy. Naszymi gośćmi byli także: prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej p. Zbigniew Pawlak,  dyrektor SP nr 11 pan Marcin Rytczak, przedstawiciele Rady Dzielnicy, Rady Rodziców i  mieszkańcy Rept.
Uczniowie z poszczególnych szkół recytowali wiersze, wygłaszali monologi i śpiewali piosenki.
W konkursie wzięło udział 47 uczniów z tarnogórskich szkół podstawowych!
    Jury oceniało wykonawców , biorąc pod uwagę: słownictwo gwarowe, grę aktorską, strój oraz ogólne wrażenie artystyczne.
I miejsce w kategorii klas IV-VIII zajęli:
– Lidia Skitek,  Oskar Włodarczyk  ZSP nr 3 i  Tomasz Szeliga  SP nr 11.
II miejsce :
-Marcin Olejnik, Jakub Kociok  SP nr 5
III miejsce:
-Katarzyna Brol SP nr 15
I miejsce w kategorii klas I-III zajęli:
-Wiktor Stroba SP nr 8
II miejsce:
-Aleksandra Bodziuch SP nr 9
III miejsce:
-Anastazja Haremska SP nr 3.
    Po prezentacjach artystycznych odbyła się przerwa na poczęstunek, zwiedzanie szkoły oraz świąteczny kiermasz.
Konkursowi gwary towarzyszyło rozstrzygnięcie  konkursu plastycznego
pt.„KOPALNIA SREBRA MOJĄ DUMĄ” i wręczenie nagród.
Konkurs zorganizowała zaprzyjaźniona Szkoła Podstawowa nr 11 z Bobrownik Śląskich.
    Głównymi organizatorami konkursu gwary od lat są nauczyciele : p. Aniela Buchta, Anna Bendkowska, Katarzyna Respondek, Anna Cierpka, Aleksandra Mateja i Danuta Błaszczykowska.
    Dyrekcja ZSP nr 3 w Tarnowskich Górach oraz organizatorzy konkursu pragną  serdecznie podziękować za pomoc tym, którzy wsparli nasze przedsięwzięcie. Głównym sponsorem nagród jest od lat Urząd Miejski, dziękujemy!
Zapraszamy za rok na XX jubileuszowy KONKURS GWARY ŚLĄSKIEJ!

W imieniu organizatorów
                                                                                                        Aniela Buchta.