Matematyka jest πękna :-) Święto liczby π .

Dzień liczby Pi (π) jest obchodzony każdego roku 14 marca. Skąd data tego święta? Otóż w notacji amerykańskiej zapisuje się ten dzień jako 3.14.

To prawdziwe święto poświęcone słynnej matematycznej stałej, która jest podstawą wielu ważnych obliczeń i ma zastosowanie w różnych dziedzinach nauki i technologii.

W szkole uczymy się, że liczba π to stosunek obwodu koła do jego średnicy, chociaż można ją spotkać w niezliczonych wzorach matematycznych czy fizycznych.

Dzień Liczby π to także okazja do połączenia nauki i zabawy. Można wziąć udział w ciekawych konkursach i zabawach matematycznych, jak łamigłówki i zadania logiczne, a także obejrzeć filmy i książki dotyczące matematyki oraz jej historii, zmagać się z rozwinięciem dziesiętnym podczas konkursu “Mistrz pamięci”(aktualnie 22 biliony miejsc po przecinku; rekord z pamięci to 100.000 wyrecytowanych cyfr), a także napisać Pi-dyktando.

Kanadyjski naukowiec Martin Krzywinski przedstawił Ludolfinę w postaci barwnej spirali. I okazała się zaskakująco πękna.

Poniżej prezentujemy prace naszych artystów 🙂

Paweł i jego super witraż- praca przesłana na ogólnopolski konkurs “Epickie Pi”.
πramida Marceliny i rowerowa- pi – podróż Marcela (konkurs “Epickie Pi”)
Kwieciste π Agaty i zawieszka Madzi (konkurs “Epickie Pi “)